Your Welcome to Borsa Okulu
Nick:  
Pass:     
Kayıt Ol Yardım Üye Listesi Yeni Mesajlara Bak Bugünkü Mesajlara Bak

Yeni Cevap 
Kaçış Boşlukları (Breakaway Gaps)
Yazar Mesaj
BorsaOkulu Çevrimdışı
Administrator
*******

Mesajlar: 1.172
Katılım: Nov 2012
Mesaj: #1
Kaçış Boşlukları (Breakaway Gaps)
Kaçış Boşlukları, belirli bir sıkışma sürecinden sonra, fiyatlar bu sıkışma alanının destek/direnç bölgelerini kırdığında ortaya çıkmaktadırlar. Diğer bir ifade ile bu Boşluklar formasyon oluşumları ile yakından ilgili olup; formasyon tamamlandıktan hemen sonra meydana gelmektedirler. Özellikle üst çizginin yatay olduğu Yükselen Üçgen gibi formasyonların bitiminde çoğunlukla Kaçış Boşluğu takip etmektedir. Bu noktada yatay çizginin, aynı seviyedeki arz sayesinde geliştiği düşünülürse, çizgi üzerinde arzın tükenmesiyle oluşacak Boşluklar’ın mantığı daha iyi anlaşılabilmektedir.
Bu Boşlukların bir diğer adı da “Kırılma Boşlukları”dır. Boşluğun büyüklüğü fiyatların hedefleri konusunda önemli ipuçları vermektedir. İşlem hacmi ile desteklenen hareketler daha uzun süre devam etmekte ve analizciye önemli sinyaller verebilmektedir.
Boşluğun büyüklüğü, kopuş gücünün kuvveti hakkında bilgi vermektedir. Örneğin bir geri dönüş veya konsolidasyon örneğinin bir Boşluk ile birlikte kırılması Boşluksuz kırılmaya göre fiyatları daha ileriye ve/veya daha hızlı taşıyacaktır. Zira Boşluğu meydana getiren alış-satış baskısı, Boşluksuz bir kırılmaya göre daha güçlüdür. Bu tür Boşluklar genellikle uzun süren taban oluşturulmasının sonucunda görülmekte ve hisse senedi fiyatlarını hızla yukarı taşımaktadırlar.
Kaçış Boşluğu’nun kapanma olasılığının saptanması için Boşluktan önceki ve sonraki işlem hacminin incelenmesi gerekmektedir. Boşluğun meydana geldiği başlangıç fiyatı seviyesinde işlem hacmi yüksek olmuş, fakat fiyatlar ileriye hareket ederken işlem hacmi azalmışsa, Boşluğun kapanma şansı vardır. Ancak fiyatlar Boşluk’tan ileri hareket ederken işlem hacmi de artmışsa Boşluğun kısa sürede kapanma şansı azdır. Aşağıda bir Kaçış Boşluğu grafiği yer almaktadır


[Resim: 01.08.2013-22.53.png][Resim: 01.08.2013-22.58.png]
01-08-2013 11:54 PM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 ZiyaretçiBorsa Okulu © 2018.