Your Welcome to Borsa Okulu
Nick:  
Pass:     
Kayıt Ol Yardım Üye Listesi Yeni Mesajlara Bak Bugünkü Mesajlara Bak

Yeni Cevap 
V FORMASYONU
Yazar Mesaj
BorsaOkulu Çevrimdışı
Administrator
*******

Mesajlar: 1.172
Katılım: Nov 2012
Mesaj: #1
V FORMASYONU
“V” şeklindeki yükseliş ve ters çevrilmiş “V” şeklindeki düşüşler şeklinde oluşan bu formasyon genellikle çok hızlı hareket etmekte ve bunun sonucu olarak da hızlı hareket eden (dinamik) hisse senetlerinde görülmektedir. Genellikle teşhisinde geç kalındığı için “V” Formasyonları, analizlerde en az yararlanılabilen formasyonlardır.
Fiyatlar hızla yükselmekte ve ara vermeden aynı hızla düşmeye başlamaktadır. Çıkış ve inişlerin zamanının tespiti çok güç olmakta, burada trendlerden veya hareketli ortalamalardan yararlanılabilmektedir. “V” Formasyonları, spekülatif hareket eden hisse senetlerinde görülen formasyonlar olduklarından dolayı uzun vadeli trendlerin dip dönüşlerinde ender olarak görülmekte, orta vadeli trendlerin bitiminde daha sık oluşmaktadırlar. Aynı şekilde çok sayıda hisse senedinden oluşan endekslerde de nadir görülen bir formasyonlardır.
Formasyonun oluşumu sırasında fiyatlar yükselirken, işlem hacmi desteği ile yükselmelidir. Zirvede işlem hacmi yoğun olurken; takip eden hızlı düşüşte hacim yoğun olmayabilmektedir. Bu formasyonun dönüş noktasının bir destek çizgisine rastlaması olağan olup; dönüş gününde işlem miktarı büyük ihtimalle yüksek olmaktadır.
“V” Formasyonları’nda çıkış ve düşüş sırasında simetrik bir görünüm oluşması gerekmekte; böylece fiyatların gideceği yöndeki süre hesaplanabilmektedir. Bazen çıkış/düşüş esnasında fiyatlar açılabilmekte, diğer bir ifade ile dinlenebilmektedir.
Aşağıda “V” Formasyonları’na ait bir grafik yer almakta ve anlatılan özellikler bu grafikte de görülebilmektedir:


[Resim: 01.09.2013-20.07.png]
01-09-2013 09:08 PM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 ZiyaretçiBorsa Okulu © 2018.