Your Welcome to Borsa Okulu
Nick:  
Pass:     
Kayıt Ol Yardım Üye Listesi Yeni Mesajlara Bak Bugünkü Mesajlara Bak

Yeni Cevap 
STOP LOSS ( ZARAR KES )
Yazar Mesaj
BorsaOkulu Çevrimdışı
Administrator
*******

Mesajlar: 1.172
Katılım: Nov 2012
Mesaj: #1
STOP LOSS ( ZARAR KES )
Stop-loss : her yatırımcı için çok önemli bir araç

Stop-loss nedir ? Daryl Guppy’ nin Share Trading isimli kitabında açıkça ifade ettiği gibi “bir aptal bile piyasaya girebilir. Tüm gerekenler para, bir broker ve hisse satın alma isteğidir”. Acemi yatırımcılar arsında bir hisseyi almada içgüdüsel davranmalar, bilgili bir taksi şoföründen yararlı bir tiyo veya komşunun kayınbiraderinden iyi olduğu konusunda güvence almalar sıklıkla görülen bir durumdur. Daha sonra meraklı bir şekilde aracı kurumunuzun web deki sayfasının başına çömelir ve hissenizin gökyüzüne doğru roketlemesini ve hedefi vurmasını beklersiniz.
Fakat.... her zaman bir fakat vardır. Ne zaman çıkmalısınız ?
Hisse fiyatları aşağıya doğru kaydığında içgüdüleriniz kaybetmeye dayanamadığı için hisseleri tutmaya devam edersiniz. Daha sonra....
Eğer aldığınız fiyattan daha aşağıya satarsanız para kaybedersiniz böylece satmaz ve kaybetmezsiniz !.....
Çıkma zamanını bilmek nasıl ve ne zaman girmeyi bilmekten daha önemlidir. Bundan dolayı stop-loss fikrini çıkış noktasını belirlemede kesin bir kural sağlamak için kullanıyoruz.
Bu iki önemli görevi yerine getiriyor ;
1- yatırımlarınızı koruyor, böylece fiyatlar düştüğünde kaybetmeyeceksiniz.
2- yukarı bir fiyat trendi kaçınılmaz bir şekilde aşağıya döndüğünde makul bir çıkış noktası sağlıyor.
Tanım ; stop-loss : fiyatlar belirli bir seviyeye düştüğünde hisseyi satmaktır.
Stop-loss talimatı geçerli hisse fiyatının altında bir stop noktası belirlemenizi sağlar ve o fiyat aşağıya geçilir geçilmez hisse satılır. Stop noktaları asla aşağıya doğru düzeltilmez. Sadece yukarıya doğru hisse fiyatını takip edecek şekilde düzeltilir. Eğer hisse büyük bir kazanç sağlarsa sizde son fiyattan çok aşağıda bir stop loss fiyatı koyarsanız hiçbir anlamı olmaz.

Bir stop-loss nasıl seçebilirim ?

Stop-loss birkaç yaklaşıma göre belirlenebilir. Temel olarak iki tür stop-loss vardır.
Sabit stop ve sürüklenen stop.
Sabit stoplar şöyle tanımlanabilir : bir hisse aldığınızda stop-loss’ unuzu belirler ve periyodik olarak stop-loss pozisyonunuzu güncelleştirirsiniz. Haftada bir veya iki haftada bir yukarı trend doğrultusunda stop-loss noktanızı yukarı doğru geliştirirsiniz.
Sürüklenen stop, fiyat hareketlerini takip için önceden belirleme metodudur. Uygun stop-loss noktasını hesaplamak için basitten karmaşığa kadar bir çok teknik vardır. Hepsinin aynı hedefi vardır, riski sınırlamak ve tarafsız bir çıkış noktası sağlamak.
Biz “countback” adı verilen özel bir metot üzerinde çalışacağız. Bu metot bono yatırımcısı Joseph Stowell tarafından geliştirilen 3-Bar Nett isimli metodun Daryl Guppy tarafından geliştirilmesiyle olmuştur.
Her sürüklenen stop metodu küçük dönüşlerden ve trend değişimlerinden koruma sağlayabilir ve ani fiyat hareketlerini dikkate alır. Countback metodu bunu başarılı bir şekilde uygular ancak, her şeye yarar bir hint yağı gibide algılamayın. Bunu yararlı bir teknik olarak görebilirsiniz.
Bir countback oluşturmak
Bir countback hesaplamak için adımlar aşağıda gösterilmiştir. Bu işleme başlamak için akşamın ilk saatleri olduğunu, bu güne ait fiyatları henüz aldığınızı ve yarın sabah aracı kurumunuza al talimatı vermeye karar verdiğinizi farz edin.

Adım 1- bu günün düşük fiyatından geriye doğru, daha düşük fiyatlı bir günle karşılaşıncaya kadar yatay bir çizgi çizin bu sizin birinci countback’ iniz olacak.
Adım 2- bu yeni düşük günün düşük fiyatından geriye doğru tekrar bir başka düşük güne gelene kadar yatay bir çizgi çekin. Bu sizin ikinci countback’ iniz olacak.
Adım 3- bu ikinci düşük günün düşüğünden ileri bu günkü tarihe kadar yatay bir çizgi çekin bu sizin talimat verdiğinizde stop-loss noktanız oluyor.[Resim: 1zvpi7d.gif]


bu günün datasından (verdiğimiz örnekte akşamın ilk saatleri olduğunu ve bu güne ait dataları henüz aldığınızı hatırlayın) A olarak belirtilen yerden daha düşük bir günle karşılaşıncaya kadar yatay bir çizgi çekiyor ve B’ yi buluyoruz. Bu işlemi B noktasından daha düşük olan C noktasını buluncaya kadar tekrarlıyoruz. C noktasının düşük fiyatı yarın piyasaya girdiğinizde sizin stop-loss noktanız oluyor.

Şimdi bir sonraki güne gidelim. Yine bu günün datasını aldınız ve piyasadasınız. Yarınki trade esnasındaki stop-loss noktamızı hesaplamak için dün yaptığımız yaklaşımın aynısını uyguluyoruz. Eğer aşağıdaki şekle bakarsanız aynı işlemlerin tekrar stop-loss belirlemek için en son dataya da uygulandığını görebilirsiniz. Yeni A noktamızın düşüğü daha düşük bir nokta bulmak için geriye doğru uzatılıyor. Bu dünkü nokta, bizim yeni B noktamız oluyor. B noktası geriye yeni bir C bulmak için uzatılıyor. C noktasının düşüğü bugüne doğru ileriye uzatılıyor ve dünkü stop-loss noktasından biraz daha yukarıda yeni stop noktamız oluşuyor.


[Resim: 8wb71h.png]


gelin şimdi bir countback stop-loss oluşturmak için gerekli bazı kuralları belirleyelim ;

Kural 1- asla aşağıya doğru stop koymayın. Eğer yeni stop-loss noktanız öncekinden daha düşükse onu atıyorsunuz. Bu kural asla bozulmamalı.
Kural 2- countback çizginiz üzerindeki aynı düşük fiyata denk gelen günleri yok sayın. İkinci contback çizginizi çekmek için ilkinden daha düşük bir nokta bulmalısınız. Eğer aynı düşük fiyata sahip bir çubuğa denk gelirseniz daha düşüğünü buluncaya kadar devam edin. Gerçekten hepsi bu kadar. Bu kuralları uygulayarak stop-loss noktamızı her yeni günün datası eklendikçe uzatabiliriz.


[Resim: wqueyu.png]


yukarıda da görüldüğü gibi D noktasından E noktasına çekilecek countback çizgisi D ve E noktalarının aynı düşük değere sahip olmasından dolayı 2. kural gereği yok sayıyoruz ve F noktasına kadar 1. countback çizgimizi çekiyoruz . daha sonra F noktasından G noktasına doğru 2. countback çizgimizi çekiyoruz ancak G noktasından bugüne doğru yani D noktasına doğru çizgi çekildiğinde yeni stop-loss noktasının bir öncekinden daha düşük olacağı görülüyor burada da 1. kural gereği bu stop-loss noktasını yok sayıyoruz. Bu gereklidir hiçbir şart altında stop-loss noktamızı daha aşağıya almıyoruz.


[Resim: 11wehxf.png]


sonuç olarak ......

stop noktaları başarılı bir trade işleminin gerekli bir bölümüdür. Tahmine dayalı ve hissi çıkış kararı vermenizi önler ve pozisyonunuzu korur.
Countback metodu fiyat hareketlerini dikkate alan ve genellikle küçük dönüşleri yok sayan basit bir sürükleme metodudur.
Bu yaklaşımı aynı zamanda tersine de kullanabilirsiniz. Yani aşağı trendde countback çizgilerinizi yüksek noktalardan çizerek bir trend dönüşünü görmek için de kullanabilirsiniz. Bu durumda hisse bu giriş noktasını kestiğinde bunu yukarı trend için bir delil olarak kabul edebilirsiniz.
01-10-2013 03:40 PM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
BorsaOkulu Çevrimdışı
Administrator
*******

Mesajlar: 1.172
Katılım: Nov 2012
Mesaj: #2
RE: STOP LOSS ( ZARAR KES )
STOP-LOSS : Borsanın en zor aksiyonudur. Borsada karlı işlemlerin yanında zararlı işlemler de olacaktır . İşte Stop-loss size bu zararlı işlemlerin büyüklüğünü belirleme şansı verir, daha doğrusu zararın size zararını azaltmaya ve sınırlamaya yardımcı olur. Kan kaybetmenizi engeller.

Yine de stop-loss'a inananların bile büyük çoğunluğunun yeri geldiğinde stop-loss yapmadığını unutmamak lazım. Stop-loss demek beklentilerine ulaşamamak, yanıldığını kabul etmek, sen pozisyonu kapadıktan sonra piyasanın senin düşündüğün yönde birden ilerlemesi riskini almak, para kaybını realize etmek demektir. Adamı hem cebinden hem gururundan vurur stop-loss. Cebinden vurulmayı kabul edersin ama gururundan vurulmayı etmezsin. Bu yüzden para kaybedersin. Ama gururlu olmaktansa onurlu olmayı tercih etmeliyiz, yani yanlış yaptıysak hatamızı kabul etmeli ve cezasını ödemeli ardından da yanlıştan dönmeliyiz.

Eğer birisi size vurmaya kalktığında kendinizi koruduğunuz çeviklik ve hızda stop-loss uygulayabiliyorsanız sizde TRADER RUHU'nun izlerini bulduk demektir. Stop-loss yapmak canınızı yakmıyorsa, düşündüğüm gibi değil piyasa diyerek hemen pes edebiliyorsanız hayat sizin için daha kazançlı olacaktır.

Stop-loss yapacağım demekle yapılmadığını herhalde bugüne kadar öğrenmişsiniz. Stop-loss'u nasıl uygulayacağımıza bakmadan önce neden uygulayamadığımıza bir bakalım önce.

Birincisi hata yaptığımızı kabul etmek istemeyiz, bize zor gelir bu. Egomuz buna izin vermez. Etrafına baktığımızda güçlü egosu olan, her durumda zeytin yağı gibi üste çıkan birilerini görürseniz yüksek olasılıkla stop-loss yapamayacak birisiyle karşı karşıyasınızdır. İkincisi, sorumluluğu almak istemeyiz, bu yüzden PY'yi, siyasileri yada başka birilerini şuçlarız. Hatta biraz daha ileri gideriz ve sanki direk size karşı bir olay varmış gibi hissederiz. Ardından meydan okuma başlar. Zarar büyür ama siz aldığınız pozisyonun sorumluluğunu sırtlamaktan ve taşımaktan kurtulursunuz (aslında öyle zannedersiniz, zararın ağırlığı taşınamayacak boyuta gelince sorumluluğu seve seve alırsınız ama iş işten geçmiş olur).

Bu yüzden stop-loss dediğinizde aklınıza yukarıdakiler gelince, onu yapmak da çok zor hatta imkansız olur. Misal, eğer şeftaliyi kabuklarıyla yeme düşüncesi dişlerinizi kamaştırıyorsa (yada huylandırıyorsa), gerçekten yemek durumunda kaldığınızda da yiyemezsiniz.

İşte bu yüzden stop-loss yapabilmek için onun hakkında iyi şeyler düşünmeye ve hayal etmeye başlamanız gerekir. Genelde akşamları borsa hayali kurarken hep doğru pozisyona girdiğinizi ve çok para kazandığınızı düşünürsünüz, arada bir stop-loss yaptığınızı ve bunun sizi büyük zararlardan koruduğunu yada stop-loss yapmadığınız için büyük zarara uğradığınızı hayal edin. Bu yönde bir alıştırma stop-loss zamanı geldiğinde sizin rahatça pozisyon kapamanıza yardımcı olacaktır.

Stop-loss yapmak için ciddi şekilde bir ön hazırlık gerekir, hayalinizde bunu yaşamalısınız, ardından da gerçek piyasada stop-loss'u uygulayabilmek için pozisyon almalısınız (pozisyonun tek amacı stop-loss uygulamak olmalı, mesela trend kanalına yakın alım yapıp, trend kanalının kırılmasını beklemelisiniz, sonra stop-loss).

Borsanın ilk kuralı sermayeyi korumaktır. Bunun için de stop-loss yapmak lazım. Her 10 işlemin 5'inde stop-loss yapacağınızı baştan kabul edin.

Kazanacağınızı düşünerek pozisyon aldınız ve umutlar taze piyasanın %5 hareketinde ne kazanacağınızı hesaplamaya başladınız bile. Ama piyasa aldığınız pozisyonun tersine ilerlemeye başladı ve stop-loss yapmanız şart, ama öyle kolay değil :

Stop-loss yaptıktan sonra piyasa ya dönerse diye korkmaya başlarsınız. Defalarca kez en dibe yakın yerden satmadınız mı? Ya yine öyle olursa. Alım yaparak zaten bir yanlış yaptınız, şimdi tam dönüşten önce tekrar satma korkusunu hissetmeye başladınız.

Bana göre stop-loss yapmaktan sizi alı koyan temel duygu korkudur, ya pozisyonu kapadıktan sonra piyasa dönerse korkusu.

Buna en güzel çare de korkmamakdır. Tabii ki, söylemesi kolay.

Korkmayacağız ama nasıl ?

İlk önce zihinsel hazırlık gerekir. Açın grafikleri ve daha önce stop-loss yaptığınız ve yapmadığınız durumları bir inceleyin. İddiaya girerim ki, 10 defanın 6 defasında stop-loss yapmadığınız için tapi yada az bir kâr ile pozisyonu kapamışsınızdır (belki bir kaç defa da iyi bir kârla). Ama kalan 4 defada neredeyse sizi piyasadan silecek kadar zarar oluşmutur.

Stop-loss'u zihninizde size güzel gösterecek durumları hayal edin. Sizi büyük bir harekete ters pozisyonda yakalanmaktan kurtardığı durumları hayal edin. Stop-loss yaptıktan sonra piyasa dönse bile pozisyona tekrar girebildiğinizi düşünün. Böylece stop-loss zamanı geldiğinde beyniniz size "şimdi sattığında piyasa ya dönerse" mesajı yerine "şimdi satmazsan büyük bir zarara uğrarsın" mesajı göndersin.

Bilinçaltınız "stop-loss" zamanı geldiğinde aklınıza önceden hazırladığınız olumlu düşünceleri getirecek şekilde programlanırsa eğer, hiç bir zorluk çekmeden uygulayabilirsiniz.
01-10-2013 03:41 PM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
BorsaOkulu Çevrimdışı
Administrator
*******

Mesajlar: 1.172
Katılım: Nov 2012
Mesaj: #3
RE: STOP LOSS ( ZARAR KES )
Bana sürekli olarak ellerindeki kağıtların ne olacağını soran mailler geliyor. Ben de cevap vermiyorum. Çünkü bunu soran kişinin beklentisini bilmiyorum. Vadesini bilmiyorum... Yatırım kişiliğini bilmiyorum... yani daha birçok bilmediğim parametre var. Ama şunu biliyorum, eğer cevap verirsem daha sonra bana mutlaka hesabını soracaktır. Çünkü piyasalar O'nun bana hesap sorması için gerekli ortamı hazırlayacaktır. Adamın bana hesap sormaması için benim söyleyeceğim al ve sat sevyelerinin kesinlikle dip veya zirve olması lazım. Bu da mümkün değil.

Adam 5 TL'den kağıdı almış, kağıt 6 TL olmuş ve hocam satayım mı diyor (aslında kafasında satmak var ama bunu bana söylettirip, sorumluluğu üzerime yıkmak istiyor, beyin daha sonra "oğlum suç sende değil, sana sattırandaydı aslında senin bir hatan yok" diyerek, onu yanlış yapmaya teşvik edecektir.)

Ben de "Bak kağıt bir ayda yüzde 20 kazandırmış, bu iki yıllık faiz getirisidir bence sat" dediğimde kendi yatırım felseme uygun ama bu adamın yatırım felsefesine uygun olup olmadığını bilmediğim bir cevap vermiş oluyorum. Sonra bir mail alıyorum ve "hocam sat dedin, sattık bak kağıt 6.50 olmuş" diyor. Tabi ki o an bu arkadaşın yatırım felsefesini öğrenmiş oluyorum. Arkadaş 6 TL'de sattığı an, oranın zirve olmasını istiyor. KEndi elinde değil, çünkü beyin öyle programlanmış. Al dediğinizde de DİP'ten almak istiyor.

Bana lütfen hisse sormayın... Çünkü borsada zaman beni de sizi de sürekli olarak haklı ve haksız çıkaracaktır. Ben size bugün önemli yatırımcılık tüyoları vereyim.

Beyin ne zaman belirsizlik görse hemen bunu çok net bir resme çevirmek ister, eğer belirsizliğe karşı, sorduğu sorulara cevap bulamazsa, kandaki stres hormonları yükselir ve bu stres belirli bir noktaya ulaşırsa, insan şuurlu hareket edemez olur. Yatırımcılar bu tür bir durumu her gün yaşıyorlar. Çünkü her yeni sabah, "bugün ne olacak?" "hangi kağıt artacak?" "Elimdeki kağıt düşer mi, yükselecek mi?" sorularının sorulduğu zamanlardır. Bu soruların hepsi stres hormonlarını harekete geçiren sorulardır. Fiyat hareketleri aşırı şekilde oynak olmaya başladığı anda, bu soruların yarattığı stres daha güçlü olur. Stresli zamanlarda işlem yapmak akıllıca değildir. Bu yüzden uygulanması gereken yöntem, bir avcının yöntemidir. Eğer her sabah piyasalar açıldığında bu soruları soruyorsanız, her uçan kuşa ateş eden bir avcı gibisinizdir. Halbuki avcılar, uzun süre sabırla bekleyen, arayan ve her uçan kuşa ateş etmeyenlerdir.

Bahsettiğim bu soruları sormamak için yapılması gereken şey ise, önceden hazırlık yapmaktır. Eğer her gün işlem yapıyorsanız ama 10 günde yüzde 100 getiri sağlayacak bir kağıt arıyorsanız, bu mümkün değildir. Çünkü her gün işlem yapan biri teorik olarak en fazla yüzde 20 getiriyi yakalayabilir, bu da şans eseri olur. Diğer birçok işlem ise zaten kazandığınız o paranın tümünü götürür. Yüzde 100 getiri hedefleyip, her gün işlem yapmak, Amerika'ya bir sandal ile 2 günde ulaşma isteğiyle bir yolculuğa çıkmaya benzer. Ani bir dalga ile denizi boylarsınız. Dalga çıkmadığını varsayalım, bir sandal ile Amerika'ya 2 günde değil belki de 20 ayda gidebilirsiniz. Yani hedef ile hedefe ulaşma zamanı ve hızı kullandığınız araca bağlıdır. Yani her yatırımcı, hangi vadede, yüzde kaç getiriyi hangi yöntemi uygulayarak elde edeceğine karar verip, bu ilkelerden ödün vermemelidir.

O zaman, hedefiniz Amerika'ya gitmek ise birçok dalgaya dayanabilecek ve okyanusu aşabilecek güçte bir deniz aracına binmeniz gerekir. Bu deniz aracının (güçlü hissenin) en önemli iki özelliği ise, 1) Her yıl kâr etmesi, 2) her yıl elde ettiği kârın en az yüzde 40-50'sini de yatırımcısıyla paylaşmasıdır. İşte bu hisseler büyük dev dalgalarda yalpalayacaklardır ama batmayacaklardır. Şu an "hocam titanik'i unuttun galiba" dediğinizi duyar gibiyim. Ama, 100 yılda bir kaç istisna olabilir. Enron borsaların titaniğidir. Demirbank İMKB'nin titaniği olmuştur. Gemi su almaya başladığında bu gizlenmiştir ve gemi batarken, bunu gizleyenleri de batırmıştır. Yani sağlam hisseyi seçeceksiniz ama su alıp almadığını da sürekli kontrol edeceksiniz. Gerçek yatırımcılık budur. Yani uzun vadede en çok katma değer üretecek ve bunu da sizinle paylaşacak şirketi seçmelisiniz. Bu tür hisselere bir anda yüksek miktarda bir para yatırmanıza gerek yoktur. Her ay belirli bir miktarda (lot) alma kararı verdiğinizi düşünün. Hissenin fiyatı da 8 TL olsun. Varsayalım ki şirket bu yıl sonu hisse başına 1 TL kar dağıtacak olsun. Şu an 100 tane hisseye 800 TL ödeyeceksiniz ve yıl sonunda 100 TL kar payı alacaksınız. İşte eğer hissenin nominal yani piyasadaki değeri değil de, sizin için hisse sayısı önemliyse, doğal olarak, almakta olduğunuz ve biriktirerek kârına ortak olmak istediğiniz şirketin hisselerinin fiyatının düşmesini istersiniz. Çünkü hisse fiyatı eğer borsadaki genel bir düşüş nedeniyle (hisseden kaynaklanmayan bir sebeple) 8 TL'den 4 TL'ye düşerse siz, 100 hisse için 400 TL ödeyeceksiniz ama yıl sonunda hisse başına 1 TL kar payı aldığınızda 400 TL'nize 100 TL (yüzde 25) getiri sağlamış olacaksınız.. Halbuki hisse 8 TL iken 800 TL ödeyip 100 TL kâr payı alıyordunuz ve yatırdığınız paranın getirisi yüzde 12.5 oluyordu. İşte gerçek borsa yatırımcıları bunlardır. Yani ortak oldukları şirketin hisse fiyatları düştükçe daha fazla alabileceğini düşünerek sevinenlerdir.

Şimdi şöyle bir şirket düşünün. Her yıl kâr ediyor (yukarıda hani bu tür şirketleri seçeceğimizi söylemiştik,) ve her yıl bu kârın yüzde 80'ini dağıtıyor olsun. Hisse başına 1 Tl kar payı alıyor olalım. Şu an hisse 4 TL ise 1/4=0.25 yani getiri yüzde 25'tir ve hisse yükselmelidir. yani 4 TL fiyat alım için çok uygundur. Hisse fiyatı 10 TL olursa getiri 1/10= yüzde 10'dur ve banka faizleriyle karşılaştırıldığında hala caziptir ve şirketin karları düşmeyecekse ve kar dağıtmaya devam edecekse, 10 TL hala uygun fiyattır. Eğer hisse fiyatı 15 TL ise, getiri 1/15= Yüzde 6.66'dır ve baka faizlerinin net getirisi de zaten yüzde 6.5 civarındadır. Hissede eğer kar artış beklentisi varsa hisse hala tutulabilir, ama karlarının düşeceği beklentisi varsa 15 TL pahalıdır. Varsayalım ki hissenin kârları sabit kalacaktır. Bu arada hisse 18 TL olmuşsa (kârlar beklendiği şekilde sabit kalacaksa) getiri yüzde 5 seviyesine gerilemiştir. Bu durumda eldeki bütün hisseleri satıp, banka faizine yatırmak daha karlıdır. Yani bu yatırım felsefesine göre toplamış olduğunuz bütün hisseleri satabilirisniz. Peki ne zaman alacaksınız. NE zaman getiriler yeniden faizden daha yukarı ve anlamlı bir seviyeye çıkarsa.... İşte o zaman hisseyi belki 13 TL veya belki 15 TL'den geri aldığınızda sattığınız hise sayısından çok daha fazla hisseniz olacaktır. İşte asıl kazanç, hisselerin toplam değeri değil, hisselerin sayıdır. Aynen bir kuyumcu gibi düşünmek gerekiyor. Kuyumcular ellerinde bulunan altının toplam kaç Tl ettiğine bakmazlar, onlar kaç kilo altınla başlayıp şu an kaç kilo altınları olduğuna bakarlar.

Şimdi diyeceksiniz ki, "hocam anladım ama ben günlük heyecanı da yaşamak istiyorum. Anlattığınız şekilde, hisseleri her ay alayım ama herkes Warren Buffet tarzı yatırımcı olmak istemeyebilir, günlük heyecan yaşamak istiyorsak ne yapalım"

İşte bunun için mutlaka kendinize bir yöntem geliştirmelisiniz. En kötü yöntem sabah seans açıldığında "bugün hangi ata oynasam" mantığıdır. Bu durumda fiyat hareketleri sizleri alt etmeyi becerir, çünkü sürekli olarak o yanlış soruları sorarsınız "ne olacak? nereye kadar gidecek? düşecek mi? Siz bu soruları sorarken, fiyatlar sizinle kedinin fare ile oynadığı gibi oynar. Eğer hisse aldığınız fiyatın altına gelirse beyniniz "satma artık... bir günde bu kadar zarar yazmak anlamlı mı? uzun vadede kazanılır" diyecektir. Eğer fiyatlar hızla düşmeye başlarsa beyniniz "yahu demin az bir zararla satabilirdin, niye satmadın ki" diyecektir.... fiyatlar daha da aşağı inerse, akıl devreden çıkar ve vücudu tehlikelere karşı korumakla görevli olan ve stres ile coşkuyu yöneten amigdala devreye girer ve "Oğlum manyak mısın, paranın tamamını kaybedeceskin artık sat da kurtul" der ve en dipte satarsınız. Sizi kandıran borsa değil beyninizdir. Ama neden? Çünkü pozisyon alırken beyninize belirli ve net bir senaryo çizmediniz. Bu yüzden belrislik durumunda siz yukarıdkai soruları sorarken beyin gitti gitti geldi...

Size şimdi "bugün hangi ata oynayayım" mantığından çok daha geçerli bir başka yöntem söyleyeyim. Gözünüzü kapatıp bir hisse seçin. Bu hissenin kapanış fiyatına bakın. Sabah seans açıldığında bu hisseyi dünkü kapanış fiyatından alım hedefi koyun. Çok basit teknik analiz göstergeleri olan trend veya destek direnç çizgilerini kullanarak veya bunları hiç kullanmadan katlanacağınız zarar miktarını belirleyin. Sonra da bu hisse üç gün içinde (veya siz beş gün içinde veya sadece o gün içinde diye hedef belirleyebilirisiniz) eğer şu fiyata gelirse satacağım ve ondan sonra başka balık avalayacağım deyiniz. Göreceksiniz ki, beyin zarara hazır olduğu için zararlar büyümeden zarar noktasında satacaksınızdır... Ya da kar hedefine geldiğinde asla "ne olacak? nereye gidecek? sorularını sormadan kar realize edeceksiniz. 1 hafta bu yöntemi deneyin. Ama bu yöntemin en önemli özelliği rasgele bir hisse olmasıdır. Eğer bildiğiniz bir hisse olursa hisse ile aranızdaki duygusal bağlar nedeniyle bu yöntemi uygulayamazsınız.

BEn az önce matriks ekranında gözümü kapatarak rasgele bir hisse seçtim. GUBRF çıktı. Hisse 12.90'dan kapanmış. TEknik olarak 12.35 fiyatını görürse zararına satış yapılmalı, 13.25 seviyesine gelirse kar realize edilmeli. Bakalım hangisi çıkacak? dolayısıyla 1290 TL yatırırsam (yani 100 lot alırsam) zarar durumunda elimde 1235 TL olacak ve 65 TL zarar edeceğim, kar olursa param 1325 TL olacak ve 35 TL kâr etmiş olacağım. Bakalım hangisi olacak? (NOT: bu yöntemi eğer sadece 1 veya 2 defa uygularsanız, beyniniz küçük sayılar yasası denilen yasayı çalıştırır ve bu durum beynin en büyük zaaflarından biridir. çok zararlıdır.)

Bu yöntemi en az 20 defa denemeli ve ondan sonra genel bir kural oluşturmalısınız. İllaki para ile denemek zorunda değilsiniz. Bugünden itibaren bir deftere, RASGELE yöntemini uygulamak üzere simulasyon yapınız. Yani sanki o an bu kararı gerçek para ile yapıyormuş gibi bir deftere kaydedip sonuçlarını tutmaya başlayınız. Daha sonra da bu sonuçları, ekstrenizde en son yaptığınız en az 20 işlemle karşılaştırınız. Acaba hangisi daha iyi sonuç verdi. Eğer bana bu konuda önyargısız olarak ulaştığınız sonuçları gönderirseniz, ben de bu sonuçları yayınlayacağım. Ama ekstrenizde en son yaptığınız en az 20 işlem gerçek işlem olmalıdır ve bu anlattığım RASGELE yöntemini en az 20 hissede denemelisiniz. Önce para yatırmadan deneyin.

Bazı dönemlerde bu 20 işlemin belki 17 tanesi zararla sonuçlanacaktır. Bazı dönemlerde de 18 tanesi karla sonuçlanacaktır. fakat şunu belirteyim ki eğer borsa artan bir trendde ise çoğu kârla sonuçlanır, eğer düşüş trendideyse çoğu zararla sonuçlanır. FAKAAAAT.... geçmiş tüm zamanlara bakınız.... borsa bu tüm zamanların yüzde kaçında artan trendde, yüzde kaçında düşüş trendindeydi? Evet doğru cevap yüzde 75'inde artan trend, yüzde 25'inde azaln trenddeydi... Demek ki uzun vadede bu RASGELE yöntemi en azından yüzde 70 başarı şansına sahiptir.... BEnim bugüne kadar yaptığım istatistikler de bunu destekliyor...

Unutmayınız... belirsizliği ortadan kaldıracak şey, kar veya zarar durumunda ne yapacağınızı önceden planlamanızdır... Yani A ve B senrayonuzun olmasıdır. STOP-LOSS koymayı bilmeyenler her zaman kaybetmeye mahkumdurlar....


YAŞAR ERDİNÇ
01-10-2013 03:41 PM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
BorsaOkulu Çevrimdışı
Administrator
*******

Mesajlar: 1.172
Katılım: Nov 2012
Mesaj: #4
RE: STOP LOSS ( ZARAR KES )
detaylı uygulamalar için bakabilirsiniz.


http://www.hisseanaliz.net/teknik-analiz...alari.html
05-02-2014 02:43 AM
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Yeni Cevap 
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 ZiyaretçiBorsa Okulu © 2019.